d666o95r11k10a 2010.04.25. 01:09

Jamaica ♥

Jamaica

 

Jamaica egy, a Nagy-Antillák szigetcsoporthoz tartozó 240 km hosszú és 80 km széles szigetország. A Karib-tengeren helyezkedik el, a közép-amerikai szárazföldtől 680 km-re keletre, Kubától 150 km-re délre és a Hispaniola nevű szigeten lévő Haititől pedig 180 km-re nyugatra.

A sziget neve az őslakos indiánok szavából származik, aminek jelentése „A források szigete.” Felfedezése után spanyol birtok volt, majd az angolok kezére került.

Az ország lakossága meglehetősen kevert, azonban túlnyomó többsége az Afrikából áthurcolt rabszolgák leszármazottja. Jamaica az amerikai szubkontinens harmadik legnépesebb angol anyanyelvű országa az Egyesült Államok és Kanada után. Innen ered a rasztafári mozgalom. Itt született Bob Marley. Jamaica a reggae zene őshazája.

Élővilág

A mezőgazdaság területigénye miatt mára csak területének 24%-át borítják erdők, ezekben a több millió éves elzártság következményeképp figyelemre méltó bioszféra fejlődött ki. Több mint 600 különböző virág- és 300 fafajtának ad otthont, állatvilága is legalább ilyen különleges. Az erdők nagy része a hegyekben terül el, a part menti síkságot művelik meg, közvetlenül a tengerpartot ismét erdők borítják.

Nemzeti parkjai

A Jamaica National Heritage Trust nevű szervezet foglalkozik Jamaica nemzeti örökségének gondozásával. Ebbe beleértik a nemzeti parkokat és a botanikus kerteket is. E szervezet által gondozott nemzeti parkok:

  • Blue Mountains - a sziget legmagasabb hegyeinek környéke. Jamaica első nemzeti parkja.
  • Clydesdale Nemzeti Erdő (Clydesdale National Forest Park) - az erdők mellett kávéültetvények is részei.
  • Hollywell Nemzeti Park (Hollywell National Park) - jamaikai mércével mérve nagyon hideg vidék. Gazdag madárvilág.

Népesség

Jamaica lakosságát 2 754 643 főre becsülik 2009-ben. Népességnövekedési ráta: 0,43%. Ezért nem nagy a népesség növekedése. 2025-re várható népessége 3,2 millió körül lehet.

Általános adatok

Jamaica lakossága, mint ahogy az ország mottója is tartja - „sok nemzetből egy” – meglehetősen sokszínű. Népessége afrikaiakból, spanyolokból, indiaiakból, angolokból, kínaiakból, közel-keletiekből áll. A jamaicaiak 80-85%-a főleg afrikai ősökre tekinthet vissza, a többiek kevert etnikumúak: 80% néger, 3% kínai, 3% indiai, 5% mesztic, 5% mulatt, 3% fehér, 1% indián.

Az elmúlt évtizedek során több százezer jamaicai vándorolt ki főként az Egyesült Államokba, Kanadába és Angliába. Az utóbbi időszakban a kivándorlás mértéke csökkenni látszik.

Etnikai, nyelvi, vallási megoszlás

A lakosság 80%-a keresztény. Az öt legtöbb főt számláló egyház: church of god (21,6%), baptista (9%), adventista (8,8%), pünkösdista (7,6%) és anglikán (5%). Számos az inkvizíció elől menekülő spanyol római katolikus is letelepedett a szigeten és még ma is kimutatható társadalmi súllyal rendelkeznek. A fennmaradó 20% a jamaicai eredetű rasztafári vallás, hinduizmus és buddhizmus hívője. Elhanyagolható lélekszámú iszlám és izraelita közösség is megvetette a lábát a szigeten.

Jamaicából ered a rasztafariánus vallás, aminek világszerte mintegy 1 millió követője van. A raszták I. Hailé Szelasszié etióp császárt tartják a „fekete (afrikai) messiásnak.” A rasztafári elnevezés a Ras Tafari névből ered, ez volt a neve Szelasszié császárnak a koronázása előtt. Szelassziét a raszták Jah (Jahve rövidítése, Isten raszta elnevezése) földi megtestesülésének és a szentháromság tagjának tekintik. A mozgalom a jamaicai fekete munkásoktól és parasztoktól ered az 1930-as évekből, egy bibliai prófécia sajátos értelmezéséből, fekete politikai törekvésekből és Marcus Mosiah Garvey raszta próféta tanításaiból. A jellegzetes raszta frizura szorosan kapcsolódik a mozgalomhoz, de nem általános a követők között. A raszták számára a marihuána (ganja, fű) szívása spirituális cselekedet. Szentségnek tekintik, ami elősegíti a tudatosságot, békét és közelebb viszi őket Istenhez, de használata nem kötelező. Vannak raszták, akik nem szívnak. A raszta mozgalom a világ számos részén elterjedt, főleg migráció útján és a reggae zene közvetítésével, ami főként Bob Marleynak köszönhető. 2000-ben több mint egymillió raszta volt szerte a világon. A jamaicaiak öt százaléka tartja magát raszta vallásúnak.

Jamaica hivatalos nyelve az angol, amit elég ízes tájszólásban beszélnek. Emellett az angol egy afrikaiasított változatát a Jamaicai Patoiszt is előszeretettel használják. Az alsóbb néprétegekben szinte teljes mértékben a Patoisz a használatos, de ahogy haladunk felfelé a társadalmi ranglétrán úgy válik az emberek beszéde egyre jobban hasonlóvá a standard angolhoz, míg a vezető réteg már teljesen helyesen beszéli az angolt. Azonban az átlag jamaicai az angolt és a patoisz kifejezéseket keverve, felváltva használja helyzettől függően. A lakosság, a legfrissebb adatok szerint szinte teljes mértékben feketékből,illetve mulattokból áll. A feketék (afrikaiak), a rabszolgák leszármazottai. Sajátos kultúrát hoztak létre, itt született meg a fekete gyökerekkel rendelkező rasztafari vallás. Ma már a népesség 90%-a fekete, 7%-a mulatt. A mulattok fekete-fehér keverékek, bőrszínük világosabb a feketéknél, de alapjában véve negridek. Mindössze 1% fehér, szintén 1% indiai ál az országban. A fehérek, a gyarmatosítók leszármazottai. Az ázsiaiak szerződéses munkásként érkeztek ide. A fennmaradó 1% fekete-indiai keverék, illetve kínai származású.

Kultúra

Annak ellenére, hogy Jamaica kis ország, kultúrája igen gazdag és világszerte ismert. Ha másról nem is, a reggae Elvisének tartott Bob Marley-ről biztosan ismerhetjük Jamaicát. Halálának évfordulóját nemzeti megemlékezési napnak nyilvánították az országban.

Jamaica számtalan zenei stílus őshazája: reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall és ragga. Az amerikai hip-hop zene is jamaicai közvetítéssel alakult ki, mégpedig a New Yorkba bevándorló jamaicaiak révén, akik kezdetben reggae és dub zenékre mesélték történeteiket, az amerikai közönség hatására zenéjükbe disco, rock és funky elemek kerültek be. A Londonba vándorló jamaicaiaknak pedig drum and bass stílust köszönhetjük.

Ünnepek

Dátum

angol neve

magyar neve

január 1.

New Year's Day

újév

február/március

Ash Wednesday

hamvazószerda

március/árprilis

Good Friday

nagypéntek

március/április

Easter Monday

húsvéthétfő

május 11.

Bob Marley bereavement Day

Bob Marley gyásznapja

május 22.

Labour Day

a munka napja

augusztus 1.

Emancipation Day

emancipáció napja

augusztus 6.

Independence Day

A függetlenség napja

október 3. hétfője

National Heroes Day

nemzeti hősök napja

december 25-26.

Christmas Day

Karácsony

 

hu.wikipedia.org/wiki/Jamaica

 

A bejegyzés trackback címe:

https://d666o95r11k10a.blog.hu/api/trackback/id/tr401949203

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása